DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt

22 maja to dzień kiedy polski Sejm uchwalił "Ustawę o ochronie zwierząt". W pierwszym artykule ustawy czytamy, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą (...)”.

Skoro zwierzę nie jest rzeczą, to znaczy, że czuje tak samo jak człowiek. Czuje dobro, ale i zło. Człowiek jako istota na wyższym poziomie rozwoju jest winna zwierzętom poszanowanie, ochronę, opiekę. Niestety codzienność weryfikuje te zapisy i każdego dnia dowiadujemy się o krzywdach, które człowiek jest zdolny wyrządzić bezbronnym zwierzętom.

„Żadne zwierzę nie popełnia okrucieństw - to wyłączna cecha tych, co posiadają zmysł moralny. Kiedy zwierzę zadaje ból, robi to nieświadomie, bez złych intencji, bez poczucia, że wyrządza zło, gdyż zło dla niego nie istnieje. Nie zadaje też bólu dla przyjemności - tylko człowiek to czyni”
(M. Twain).

Niestety na nic apele, na nic kampanie, na nic napiętnowanie – człowiek wciąż potrafi wyrządzić krzywdę Braciom Mniejszym. W schronisku na co dzień mamy do czynienia z obrazem okrucieństwa jakie wyrządził zwierzęciu człowiek. Pod opieką schroniska jest kilka, a nawet kilkanaście zwierząt skrzywdzonych przez właścicieli, przeciwko którym toczą się postępowania karne.

Zwierzęta mają swoje prawa. A ludzie mają obowiązki względem Braci Mniejszych. Niestety dla wielu wciąż pies to "tylko pies", kot to "tylko kot". Codziennie dowiadujemy się o aktach przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. Codziennie zwierzęta są porzucane, krzywdzone, maltretowane, traktowane przedmiotowo. To my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za tą krzywdę. To my, ludzie mamy obowiązek zapobiegać aktom przemocy wobec zwierząt. To nam, ludziom czasami jest wstyd być człowiekiem.

Dlatego apelujemy - nie bądźmy obojętni wobec krzywdy wyrządzanej zwierzętom. Zwierzęta same nie obronią się, nie poskarżą, nie poproszą o pomoc. Widzisz przemoc, krzywdę wobec zwierząt - reaguj! Widzisz łamanie praw zwierząt - reaguj!

Na terenie miasta Łodzi działa Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. To sekcja specjalistyczna Straży Miejskiej zajmująca się interwencjami z udziałem zwierząt. Do Animal Patrolu można, a nawet trzeba zgłaszać przypadki znęcania się nad zwierzętami, sytuacje zaniedbywania zwierząt przez właścicieli czy interwencje dotyczące kontroli dobrostanu zwierząt. Wszystkie interwencje dotyczące zwierząt należy zgłaszać telefonicznie - całodobowy numer telefonu: 986.

Kochaj, szanuj, dbaj, to co najlepsze z siebie daj. Bo tym różni się świat zwierząt od ludzkości, że Ci drudzy mają obowiązek odpowiedzialności.

Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia.

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kochasz zwierzęta! Zostań wolontariuszem w schronisku dla zwierząt

W Schronisku dla Zwierząt w Łodzi trwa nabór na wolontariat do pracy z psami i z kotami. Chętni... więcej

Schronisko dla Zwierząt w Łodzi, ul. Marmurowa 4

Zwierzęta w Łodzi są ważne. Milion złotych powędruje na wsparcie dla łódzkich zwierzaków

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Prawie 10 tysięcy łodzian zagłosowało na projekt „Zwierzęta w Łodzi są ważne”. Dzięki temu milion... więcej

Wyniki Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Zwierzęta w Łodzi są ważne” z największą liczbą głosów

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zakończyło się głosowanie w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Zagłosowało 68 tys. 329 osób.... więcej

Nowe M3 dla czworonożnych podopiecznych łódzkiego schroniska, kupione dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Agnieszka Rutkowska / BRP

105 nowych „M” – w różnych rozmiarach dla małych i dużych czworonogów dotarło w połowie listopada do... więcej