DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT

22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt

10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

22 maja to dzień kiedy polski Sejm uchwalił "Ustawę o ochronie zwierząt". W pierwszym artykule ustawy czytamy, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą (...)”.

Skoro zwierzę nie jest rzeczą, to znaczy, że czuje tak samo jak człowiek. Czuje dobro, ale i zło. Człowiek jako istota na wyższym poziomie rozwoju jest winna zwierzętom poszanowanie, ochronę, opiekę. Niestety codzienność weryfikuje te zapisy i każdego dnia dowiadujemy się o krzywdach, które człowiek jest zdolny wyrządzić bezbronnym zwierzętom.

„Żadne zwierzę nie popełnia okrucieństw - to wyłączna cecha tych, co posiadają zmysł moralny. Kiedy zwierzę zadaje ból, robi to nieświadomie, bez złych intencji, bez poczucia, że wyrządza zło, gdyż zło dla niego nie istnieje. Nie zadaje też bólu dla przyjemności - tylko człowiek to czyni”
(M. Twain).

Niestety na nic apele, na nic kampanie, na nic napiętnowanie – człowiek wciąż potrafi wyrządzić krzywdę Braciom Mniejszym. W schronisku na co dzień mamy do czynienia z obrazem okrucieństwa jakie wyrządził zwierzęciu człowiek. Pod opieką schroniska jest kilka, a nawet kilkanaście zwierząt skrzywdzonych przez właścicieli, przeciwko którym toczą się postępowania karne.

Zwierzęta mają swoje prawa. A ludzie mają obowiązki względem Braci Mniejszych. Niestety dla wielu wciąż pies to "tylko pies", kot to "tylko kot". Codziennie dowiadujemy się o aktach przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. Codziennie zwierzęta są porzucane, krzywdzone, maltretowane, traktowane przedmiotowo. To my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za tą krzywdę. To my, ludzie mamy obowiązek zapobiegać aktom przemocy wobec zwierząt. To nam, ludziom czasami jest wstyd być człowiekiem.

Dlatego apelujemy - nie bądźmy obojętni wobec krzywdy wyrządzanej zwierzętom. Zwierzęta same nie obronią się, nie poskarżą, nie poproszą o pomoc. Widzisz przemoc, krzywdę wobec zwierząt - reaguj! Widzisz łamanie praw zwierząt - reaguj!

Na terenie miasta Łodzi działa Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. To sekcja specjalistyczna Straży Miejskiej zajmująca się interwencjami z udziałem zwierząt. Do Animal Patrolu można, a nawet trzeba zgłaszać przypadki znęcania się nad zwierzętami, sytuacje zaniedbywania zwierząt przez właścicieli czy interwencje dotyczące kontroli dobrostanu zwierząt. Wszystkie interwencje dotyczące zwierząt należy zgłaszać telefonicznie - całodobowy numer telefonu: 986.

Kochaj, szanuj, dbaj, to co najlepsze z siebie daj. Bo tym różni się świat zwierząt od ludzkości, że Ci drudzy mają obowiązek odpowiedzialności.

Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia.

Polecane aktualności

#UCZESZsŁODZIAKA. Konkurs dla groomerów i salonów fryzjerskich dla psów

Schronisko dla Zwierząt w Łodzi ogłasza Konkurs dla osób zajmujących się profesjonalną pielęgnacją… więcej

W sprawie 1,5%

Schronisko dla Zwierząt w Łodzi nie jest organizacją pożytku publicznego i nie może zbierać 1,5%… więcej

"Parada Kundelków" - akcja #ADOPTUJsŁODZIAKA

Parada Kundelków to pierwsza w Łodzi Parada Miłośników Zwierzaków! Zapraszamy na nią psy… więcej

Zapraszamy na nowy profil FB schroniska

Zapraszamy nasza nowy, oficjalny profil na FB: https://www.facebook.com/schroniskolodz więcej

Klatka kenelowa, a na niej roll up promujący świadomą adopcję z łódzkiego schroniska.

Światowy Dzień Kota - relacja

Schronisko dla Zwierząt w Łodzi wzięło udział w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Kota w… więcej