Poradnik

WAŻNE

WŁAŚCICIELE MOGĄ ODEBRAĆ SWOJE ZGUBY CODZIENNIE W GODZINACH 8.00 - 16.00

 

ZGUBIŁEM ZWIERZĘ - CO ROBIĆ?

Bardzo ważne są poszukiwania psa/kota w okolicy, w której zaginął, gdzie był ostatni raz widziany. Warto rozklejać plakaty (w miejscach dozwolonych), na których zamieszczone będzie WYRAŹNE zdjęcie, opis zwierzaka i KONTAKT telefoniczny do właściciela. Jednocześnie, jak najszybciej należy sprawdzić, czy zwierzę znajduje się w schronisku. Wizytówki WSZYSTKICH zwierząt, które trafiają do schroniska, opublikowane są na naszej stronie www (zakładka: "Nasze zwierzaki"). Ponadto warto zamieścić ogłoszenia na forach i portalach internetowych, załączając ZDJĘCIE zwierzaka, opis kiedy i gdzie zaginął oraz kontakt do poszukującego właściciela.

Ogłoszenie o zgubie warto zamieścić na naszej stronie w zakładce: "Zgłoś zgubę/znajdę".

 

Do zapamiętania:

1. Poszukiwania w miejscu zaginięcia oraz w okolicy.

2. Wieszanie ogłoszeń (w dozwolonych miejscach) w okolicy, gdzie zaginął zwierzak.

3. Sprawdzanie na naszej stronie internetowej czy zwierzę jest w schronisku.

4. Zamieszczanie ogłoszeń o zaginięciu (wyraźne zdjęcie i informacja kiedy i gdzie zaginął zwierzak, kontakt telefoniczny do właściciela) w internecie oraz przeglądanie ogłoszeń zamieszczonych przez osoby, które znalazły zwierzaki.

5. Zamieszczenie ogłoszenia na www schroniska (zakładka: "Zgłoś zgubę/znajdę").

 

ZNALAZŁEM ZWIERZĘ - CO ROBIĆ?

Jeśli tylko pozwalają na to warunki, postaraj się przetrzymać zwierzę jakiś czas w domu i podejmij próby odnalezienia jego właściciela. Być może uda się spotkać właściciela, który szuka zwierzaka w rejonie, w którym zaginął. Bardzo skuteczne okazuje się rozwieszanie plakatów (w dozwolonych miejscach) informujących o znalezieniu zwierzęcia. Na plakacie koniecznie należy umieścić zdjęcie i kontakt telefoniczny do znalazcy.

Znalezione zwierzę warto ogłaszać również w internecie na portalach tematycznych, a także umieścić ogłoszenie na www schroniska (zakładka: "Zgłoś zgubę/znajdę"). Ze znalezionym zwierzakiem warto też udać się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, gdzie należy sprawdzić czy posiada czip. W takim przypadku natychmiast można powiadomić właściciela o znalezieniu jego podopiecznego.

Jeśli rzeczywiście nie ma możliwości przetrzymania zwierzęcia w domu do momentu odnalezienia właściciela lub znalezienia nowego domu, należy powiadomić Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi, tel. 986 (całodobowy).

PROFILAKTYKA

Oczywiście lepiej "dmuchać na zimne" i robić wszystko, by nie dopuścić do zaginięcia zwierzęcia, ale warto zabezpieczyć swoje zwierzę na wypadek ewentualnej ucieczki bądź zagubienia. W tym celu zwierzę powinno być poprawnie oznakowane, a idealnym rozwiązaniem jest chip. Warto też zaopatrzyć psa w adresatkę, czyli przywieszkę do obroży, na której zazwyczaj umieszcza się imię zwierzęcia i numer telefonu do właściciela.
Ponadto, właściciel musi pamiętać, że jest za pupila odpowiedzialny, w związku z czym nie powinien dopuszczać do zachowań, które stwarzają ryzyko jego zagubienia się. Należy unikać głośnych, tłocznych miejsc, gdzie pies (ze strachu i frustracji) może po prostu zerwać się ze smyczy i uciec. Szczególną uwagą trzeba też otoczyć zwierzę podczas wizyty na obcym terenie. Wszystkie te zabiegi pomogą uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z zaginięciem przyjaciela domu.