Bezpieczeństwo

Chyba każdy w życiu codziennym niejednokrotnie przekonał się, że "lepiej zapobiegać niż leczyć". Wykupujemy polisy na życie, ubezpieczamy mieszkania przed kradzieżą, zalaniem, wydajemy setki złotych na zabezpieczenia naszego samochodu. A co z naszymi pupilami?

ADRESATKA

Najprostszy sposób zabezpieczenia się na wypadek ewentualnego zaginięcia naszego przyjaciela to adresatka przyczepiona do obroży. Takie adresatki można kupić w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt, można je też zamówić i kupić w sklepach internetowych. To naprawdę niewielki wydatek.

W zależności od wielkości adresatki umieścić na niej możemy różne dane (imię czworonoga, adres właściciela), ale w dzisiejszych czasach najważniejsza informacja to numer telefonu. Jeśli pupil zaginie, ucieknie, a ktoś go znajdzie - dzięki adresatce z numerem telefonu, bardzo szybko powiadomi właściciela, że znalazł zgubę.

A co jeśli nasz przyjaciel zginie bez obroży?

CZIPOWANIE

Czip to najlepsze zabezpieczenie - nigdy nie zginie - umieszczony w fałdach skórnych, po prostu tam tkwi. To jedyna "polisa", którą wykupujemy raz na zawsze. Jedyna rzecz, o której należy pamiętać, jeśli nasz zwierzak jest już zaczipowany, to aktualizacja danych. Jeśli zmieniasz adres zamieszkania, numer telefonu, przecież informujesz o tym znajomych, bank etc. W przypadku zmiany takich danych, należy je również uaktualnić w bazie czipów. Urządzenie niezarejestrowane w bazie lub z nieaktualnymi danymi właściciela nie spełnia swojej funkcji, jest bezużyteczne. Dlatego ponawiamy nasz apel: czipujcie swoich przyjaciół.

WAŻNE

Czip to nie GPS, nawigacja, czy lokalizator. Nie ma żadnej aplikacji, czy programu, który namierza zaginione zwierzę. Nie taka jest funkcja urządzenia. Umożliwia ono jedynie uzyskanie danych właściciela zwierzęcia: jeśli ktoś znajdzie psa czy kota, który jest zaczipowany, po odczytaniu numeru za pomocą specjalnego czytnika i wpisaniu go do bazy, uzyska dostęp do danych teleadresowych opiekuna i będzie można go powiadomić o zgubie. Czytniki czipów posiadają w zasadzie wszystkie lecznice weterynaryjne.

Pamiętaj - lepiej zapobiegać niż zgubić na zawsze!