Podróż

WYJAZDOWY PORADNIK DLA OPIEKUNÓW ZWIERZĄT

Wyjazd wakacyjny lub okolicznościowy może być sporym problemem, jeśli posiadamy pod opieką psa, kota czy inne zwierzę. Do wyboru mamy kilka możliwości, w tym dwie najpopularniejsze: znaleźć zwierzakowi opiekę na czas wyjazdu lub zabrać go ze sobą. Oba warianty należy zaplanować w taki sposób, aby do minimum ograniczyć związany z nim  stres zwierzaka i nie narazić się na kłopoty.

 

OPIEKA NA CZAS WYJAZDU

Do rozważenia jest kilka możliwości związanych z pozostawieniem zwierzaka:

1. Zostawienie go w domu po opieką innej osoby - własny dom ogranicza stres zwierzęcia, należy jednak w miarę możliwości przyzwyczaić pupila do towarzystwa osoby, która ma przejąć nad nim opiekę. Uprzedź o tym fakcie sąsiadów, by nie zgłosili pozostawienia zwierzaka bez opieki

2. Zostawienie pupila pod opieką innej osoby w jej domu - w miarę możliwości należy wcześniej przyzwyczaić pupila do towarzystwa tej osoby oraz przekazać jej legowisko i zabawki - obecność znanych przedmiotów zmniejszy stres zwierzaka w nowym miejscu

3. Zostawienie zwierzaka pod opieką profesjonalnej firmy tj. hotelu dla zwierząt.

We wszystkich tych przypadkach należy pamiętać o przekazaniu opiekunowi podstawowych informacji o stanie zdrowia, żywieniu, nawykach i zachowaniu zwierzęcia. Należy także zaopatrzyć tę osobę w smycz i inne sprzęty, karmę, książeczkę zdrowia oraz dane o lekarzu weterynarii sprawującym opiekę nad pupilem.

 

WSPÓLNY WYJAZD

Planowanie podróży i pobytu:

1. Przed wyjazdem sprawdź czy Twój zwierzak może być przywieziony do danego kraju (np. w wielu krajach posiadanie psów niektórych ras jest zakazane, szczególnie psów potencjalnie agresywnych; przewóz zwierząt egzotycznych podlega szczególnym ograniczeniom)

2. Przed wyjazdem sprawdź wymagania weterynaryjne związane z podróżą (wiele krajów wprowadziło ograniczenia i wymagania związane z przywozem lub przejazdem przez ich terytorium zwierząt, np. obowiązek posiadania paszportu, szczepień, odrobaczenia, badań oraz trwałego oznaczenia – wszystkie te działania i formalności wymagają czasu oraz potwierdzenia przez Inspekcję Weterynaryjną)

3. Wybierz środek transportu, który umożliwia przewóz zwierząt (nie każdy przewoźnik zgadza się na przewóz zwierząt lub ustanawia w tym względzie dodatkowe wymagania, np. konieczność używania transportera, kagańca itp.)

4. Sprawdź wymagania stawiane opiekunom zwierząt podczas pobytu (obowiązek trwałego i widocznego oznakowania z danymi opiekuna, trzymania zwierząt na smyczy, w kagańcu)

5. Wyszukując i wybierając miejsce pobytu podczas wyjazdu, zwróć uwagę na możliwość zakwaterowania wraz z pupilem.

 

WAŻNE PORADY

- zawsze miej przy sobie paszport i książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami

- nie przesadzaj z karmieniem podczas podróży (zwierzaki też mogą źle znosić podróż)

- podczas podróży pamiętaj o potrzebie pojenia zwierzaka (zabierz wodę i miskę)

- pamiętaj o zabraniu smyczy, obroży i kagańca

- nie zostawiaj zwierzaka w upalny dzień w zamkniętym samochodzie

- zabierz legowisko (np. kocyk, do którego zwierzak zostanie przyzwyczajony jeszcze w domu)

- sprzątaj po swoim pupilu (kary mogą być naprawdę dotkliwe)